Vergi haftası nedir? Ne zaman kutlanır?

Bir ülkede yaşayan ve geliri olan vatandaşların hepsi gelirinin bir bölümünü karşılıksız olarak devlete vermek zorundadır. Bu uygulamaya vergi vermek denir.  Vatandaşlar gelirine oranla vergi verirler. Vergi oranının ayarlanması da tamamen kazanılan paraya göre belirlenir yüksekse daha fazla düşükse daha az vergi verilir. Vergiyle verdiğimiz paralar sayesinde kaliteli okullar, devlet binaları ve yollar yapılır. Bunun dışında devlet memurlarının maaşlarının büyük bir bölümü vergiler sayesinde karşılanır. Verginin bu kadar işlevi olmasına rağmen ülkemizde bazı kişiler vergiye gereken önemi vermemektedir

vergi-haftasi-7

Vergiye gereken önemin verilmesi ve vatandaşların hepsinin düzenli olarak vergi vermesini sağlamak için 1990 yılından beri Mart’ın son haftası Vergi Haftası olarak kutlanmaktadır.

Bu haftada vergilerle ilgili yeni düzenlemeler ve bilgilendirmeler yapılır. Televizyon programlarına çıkan yetkililer Vergi Haftası ile ilgili yazılar okuyarak vatandaşların bilinçlenmesini sağlar. Birçok devlet kurumunda vatandaşlar bilgilendirilmeye çalışılır.

Okullarda sınıflarda kutlanan Vergi Haftası’nda öğrencilere Vergi Haftası ile ilgili şiirler okutulur. Bunun nedeni küçük yaşlardan itibaren vergi bilinci oluşmasını sağlamaktır. Vergi Haftası ile ilgili güzel sözler okunarak ülkemizin kalkınmasında verginin büyük bir önemi olduğu düşüncesi çocuklara aşılanır.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.